Karışık Elektrik Yükleri
Şubat 9, 2023
Reaktif Akım
Şubat 15, 2023
Tümünü göster

Aktif Güç

Aktif Güç üretim sistemlerindeki farklı güç terimleri, tümü bir AC devresinde “güç faktörü” verimliliğine yol açan aktif, reaktif ve görünen gücü içerir.

 

Aktif Güç Nedir?

Elektrik sistemlerindeki farklı güç perspektifleri, tümü bir AC devresindeki “güç faktörü” verimliliğini açıklayan aktif, reaktif ve görünen gücü içerir. AC devreleri, dirençli ve reaktif yüklere enerji aktarır ve tamamen dirençli bir yük, DC’nin bir dirençteki enerjiyi dağıttığı gibi enerjiyi dağıtır.

Elektrik gücü, enerjinin bir elektrik devresinin bir kısmına veya bir kısmından aktarılma hızıdır. Bir elektrik devresinde güç, hücreler arasındaki voltaj farkının akımla çarpımına eşittir V x I Güç watt olarak ölçülür 1W = 1J/8

Bu denklemler, V = I x R olan Ohm kanunundan türetilir; burada V = devre boyunca voltaj veya potansiyel fark, I = akım ve R = devredeki direnç.

 

Anlık güç

Anlık güç, belirli bir andaki güç veya belirli bir andaki güç anlamına gelir ve şu şekilde yazılabilir:

Bir DC devresinde, devre boyunca bir I akımı üzerinden bir V gerilimi zorlamak için gereken güç. V çarpı I. Benzer şekilde, bir devreden bir alternatif akım geçirildiğinde, herhangi bir anda ihtiyaç duyulan güç, o andaki gerilimin ve o andaki akımın değerine eşittir. Uygulamada, tüketicideki yükler dirençli, endüktif ve kapasitif elemanların bir kombinasyonudur.

 

Üç Tür Yük Vardır

 1. Dirençli yük: fren dirençleri, ısıtıcılar ve ampuller gibi V ve I aynı fazdadır ve güç her zaman pozitiftir.
 2. Endüktif yük: motorlar, fanlar ve transformatörler gibi akım gerilimi takip eder.
 3. Kapasitif yük: gerilime göre akım hatları (bazı saf kapasitif yük örnekleri).

Akım ve gerilim arasındaki faz açısı farkı, iletilen güç üzerinde önemli bir etkiye sahiptir çünkü herhangi bir anlık akıma karşılık gelen anlık gerilim, aralarındaki açıya bağlıdır. Bu nedenle, AC devrelerindeki güç, DC’de yapıldığı gibi genellikle etkin gerilimler ve etkin amperlerin çarpılmasıyla elde edilmez. Akım ve gerilim arasındaki faz açısı farkının güç üzerindeki etkisi dikkate alınmalıdır.

 

Güç Türleri

 1. Aktif güç (kW, MW, GW)
 2. Reaktif Güç (kVAR, MVAR)
 3. Görünür Güç (kVA, MVA)

Kokteyl ile dolu bardak gerçek gücü, üstündeki köpüklü köpük ise reaktif gücü, aktif ve reaktif gücün toplamı ise sistemdeki görünen gücü temsil eder.

 

Aktif güç veya Gerçek güç

Aktif güç genellikle gerçek, gerçek, gerçek veya faydalı güç olarak adlandırılır. DC devrelerinde güç, basitçe yük üzerindeki gerilim ve içinden akan akımdır, çünkü DC devrelerinde gerilim ve akım arasında faz açısı yoktur, bu nedenle DC devrelerinde güç faktörü yoktur. Başka bir deyişle, gerilim ve akım birbiriyle aynı fazdadır, yani gerilim ve akım aynı anda başlar, zirve yapar ve ardından aynı anda tekrar sıfıra dokunur.
Öte yandan, AC devrelerinde eklenen bileşen tarafından ifade edilen gerilim ve akım arasında bir faz açısı vardır.

Pozitif akım pozitif güç verir. Hem akım hem de voltaj negatifse, güç hala pozitiftir, bu nedenle her iki durumda da güç her zaman pozitiftir, buna aktif güç denir. Güç eğrisi tamamen yatay eksenin üzerindedir ve yapılan tüm işin pozitif olduğunu gösterir.

Gerçek güç (yararlı güç veya tam güç olarak da adlandırılır) aslında devrede gerçek iş yapar ve her zaman kaynaktan yüke akar veya yüke her zaman jeneratör tarafından sağlanır.

 

Aktif Gücün Özellikleri:

 • Aktif güç her zaman pozitiftir ve yön değiştirmez, ancak her zaman kaynaktan yüke akar.
 • P ile işaretlenmiştir ve watt (kW, MW, GW) cinsinden ölçülür.
 • Wattmetre ile ölçün.
 • Aktif güç, ısı, mekanik güç ve ışık üretir.

 

Reaktif Güç

Reaktif güç, gerilim ve akım faz dışı olduğunda AC devrelerinde oluşur. Birimi VAR’dır (gerginlik amperaktif). Gerçek dünyada yükler dirençli, endüktif ve kapasitif elemanların bir kombinasyonudur ve yükün doğasını (küçük/büyük, evsel/endüstriyel endüktif/kapasitif) belirlemek imkansızdır. İki tür reaktif güç vardır:

 • Kapasitif (negatif)
 • Endüktif reaktif (pozitif)

Güç pozitif veya negatif olabilir. Güç kaynaktan yüke aktığında pozitiftir ve güç yükten kaynağa aktığında buna negatif güç denir. Reaktif güç genellikle sadece AC devreleri için tanımlanır ve kaynak ile yük arasında sürekli gidip gelir ve Şekil 5’te gösterildiği gibi Q harfi ile sembolize edilir.

 

Bir sonraki yazımızı okumak için tıklayın.

Elanur OKTAY
Elanur OKTAY
4 yıldır Türkçe ve İngilizce olarak profesyonel olarak makaleler yazıyorum. Yurt dışında bu işin ehli olan uzmanlardan SEO, Wordpress SEO, Seo Uyumlu makale ile ilgili eğitimler aldım. Bu eğitimleri ise harmanlayıp makalelerime aktardım. Boş zamanlarımda kitap okumayı, spor yapmayı seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir