Tristör Nedir? | Nerelerde Kullanılır?
Nisan 4, 2019
XC8 Derleyicisi İle Gömülü Sistemlere Giriş
Nisan 5, 2019
Tümünü göster

IGBT Nedir? | Nasıl Test Edilir?

IGBT Modül Nasıl Test Edilir?

Önceki yazımızda sıklıkla karşılaştığımız Tristör Nedir? konusunda paylaşımda bulunmuştuk. Bu yazımızda ise yine endüstriyel alanda, güç elektroniği uygulamalarında sıkça karşılastığımız IGBT modüller ile ilgili pratik sayılabilecek bir bilgi paylaşmak istedik.

IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistor) Nedir?


Insulated Gate Bipolar Transistor (IGBT), Mosfet ve Bipolar transistörlerin özellikleri ile donatılmış bir komponenttir. Hemen hemen tüm güç elektroniği cihazlarında farklı kılıf tiplerinde IGBT ler kullanılmaktadır. IGBT ler mosfetlerin yüksek empedanslı gate, kolay sürülme ve  Bipolar transistörlerin çıkış aynı zamanda da düşük iletim kayıpları karakteristiklerini taşırlar. Özetlersek IGBT ler yük altında düşük anahtarlama güç kaybı ve yüksek anahtarlama hızlarına sahip yarı iletkenlerdir.

IGBT Tipleri

Örnek IGBT Modül bilgi sayfasını inceleyebilirsiniz.

IGBT Modül Pratikte Test Etme,

Öncelikle IGBT Modülüne, 24V güç kaynagına ve 1 adet 24v Ampüle ihtiyacımız bulunmakta 🙂
IGBT modül üzerinde E-C-G ucları tespit edildikten sonra genellikle modül kılıflarında pinler üzerinde yazıyor, Emiteri (-) uca baglarız. C ile güç kaynagının (+) ucu arasına seri 24V ampulu baglarız. Baglantılar tamamlandıktan sonra Gate ile Kollektör arasını parmak uclarımızç ile tetikleyerek vucut direncimiz uzerinden lambanın yanmasını saglarız. Aynı şekilde güc kaynagının (-) ucu ile Gate arasını parmak ucları ile tetikleyerek lambanın sönmesini saglarız. Bu işlem sırasında lamba tetiklemelere cevap verip yanıp sönuyorsa IGBT modülümüz sağlamdır diyebiliriz fakat bu aşamada bu testin çokta sağlıklı olmadığını bilmenizi isteriz.

IGBT Modül Nasıl Test Edilir?

Buradaki test yönteminde bize sağlam gibi görünen IGBT Modül tam yükte çalıştırıldığıda bizi hayal kırıklığına uğratabilir. Tavsiyemiz ön bilgi açısından doğru olan bu yöntemin bilinmesi fakat  pratik uygulamalarda IGBT nin hiç olmazsa maksimum çalışma akımının 1/10 u kadar akım çekecek yük bağlamak ve (%10 gibi) düşük duty, ortalama 40khz gibide bir pulse uygulamak daha uygun olacaktır.

Bu arada birçok farklı IGBT kılıfı için bilgi sayfaları yardımı ile aynı işlemi uygulayıp sağlamlıkları ile ilgili fikir edinebiliriz.

Yeni konu ve paylaşımlarımızı merak ederseniz bizi takipte kalabilirsiniz 🙂 Konu içeriğine eklemek istediğiniz bilgi veya merak ettiğiniz bir husus varsa yorum bırakabilirsiniz.

Editör
Editör
Elektronik sevdam küçük yaşta babamın tamir atölyesinde başladı. Uzun süredir ise endüstriyel sistemlerin elektronik kartlarını ve alçak gerilim yüksek güçlü motor sürücülerinin tamirlerini keyif alarak yapıyorm. Ayrıca araştırıyor, öğreniyor, uyguluyor ve yenileniyorum. Adana 82 tipik boğayım :)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir