Aktif Güç
Şubat 12, 2023
Reaktif Enerji
Şubat 18, 2023
Tümünü göster

Reaktif Akım

Elektrik şebekesi sistemlerinde reaktif akım, bir AC senaryosunda nesneden şebekeye geri akan güçtür.

Bir DC sisteminde voltaj ve yük statiktir ve basitçe ifade edilirse, enerjinin yönü “tek yönlüdür”, ancak bir AC sisteminde, kapasitörler ve indüktörler gibi sistem öğeleriyle farklı fazlar ilişkilendirilir. Reaktif akım, boşta kalma fazlarında enerjiyi şebekeye geri aktarır. Phantom Power olarak da bilinir.

 

Reaktif Akım Açıklama

Bunu açıklamanın başka bir yolu, reaktif gücün, akım dalga biçimi gerilim dalga biçimiyle aynı fazda olduğunda, yük tamamen reaktif olduğunda genellikle 90 derece olan bir AC devresindeki watt cinsinden güç olmasıdır. ve kapasitif veya endüktif yüklemenin sonucudur.

Fiili iş, yalnızca akım gerilimle aynı fazda olduğunda yapılır, örn. dirençli bir yük üzerinde. Bir örnek, bir ampulün güç kaynağıdır; reaktif bir yükle, zamanın yarısı-enerji yüke doğru akarken güç diğer yöne akar ve yükün güç dağıtmadığı veya tüketmediği yanılsamasını verir.

 

Üç Farklı Güç Türü

Reaktif Akım, yüklü devrelerde bulunan üç güç türünden biridir. (VA)

Reaktif güç, nereye gittiği belli olmadığı için “hayali güç” olarak da adlandırılır.

Kondansatörler ve indüktörler gibi reaktif yüklerin, onları beslemek için kullanılmadığı anlamında aslında gücü dağıtmadığı, ancak etraflarındaki voltaj ve akımın ölçülmesi, voltajı düşürdüklerini ve akım aldıklarını gösterir.

Bu voltaj düşüşü ve akım tüketimi yoluyla dağılan güç, ısı veya boşa harcanan enerji şeklindedir ve gerçek iş olarak yapılmaz; bu nedenle mühendisler bunu azaltmanın yollarını aradılar. Bu hayali güç nedeniyle, iletkenler ve jeneratörler, yalnızca gerçek iş yapan akımı değil, atık dahil toplam akımı taşıyacak şekilde boyutlandırılmalı ve derecelendirilmelidir.

 

Saat Sarkacı

Bazı enerji uzmanları, bir saat sarkacının zirveden tabana hareketine benzeyen bir kapasitörün hareketinin bir parçası olarak reaktif güçten bahseder. Bu benzetmeye göre sarkaç yukarı salındığında alternatif akım hedef cihaza aktif güç sağlar. Sarkaç geri salınırken, reaktif güç absorpsiyon için şebekeye geri aktarılır.

Bu tür bir tanımla uzmanlar, reaktif gücün kaynak ile yük arasında ileri geri dolaşan enerji olduğunu, özellikle de reaktif gücün kaynağa geri “dağıtıldığını” söyleyecektir. Bir anlamda akım ile gerilim arasındaki gecikmeyle ilgiliydi. Kondansatörlere ek olarak, sistemdeki reaktif gücü yönetmek için statik VAR kompansatörleri ve senkron kondansatörler kullanılabilir.

Reaktif akım cihazlarının güç yüklerinin yakınına yerleştirilmesi çok önemlidir. Bu, dağıtım sisteminin belirli bir mesafe boyunca taşıması gereken reaktif akım miktarını azaltır.

 

Şebeke Reaktif Gücü

Alternatif akım ve değişken güç yollarının gerçekliğini hesaba katmak için, tasarımcılar voltaj düzenleme önlemlerinin uygulanmasını sağlar. Enerji uzmanları, belirli bir sistemdeki %5’lik bir voltaj değişiminin bile elektrik kesintilerine ve diğer sorunlara neden olabileceğine dikkat çekiyor.

Bu amaçla, transformatörler gibi güç sisteminin birçok elemanı, reaktif güç ileten fazlardan alıcı fazlara geçebilir. Ancak sektördeki uzmanlar, Amerika’nın elektrik şebekesinin bir kısmını yenilenebilir enerji kaynaklarına geçirirken bunun daha da önemli hale geleceğine işaret ediyor.

 

Reaktif Akımın Fiyatı

Aktarılabilir reaktif güç (kVArh), 0,007 €/kVArh’lik hedef fiyattır. Para cezaları ayda birkaç yüz avro olabilir. Özel para cezaları ve koşullar enerji tedarikçisine bağlıdır. Enerji tedarikçileri, reaktif güce (kVArh) ek olarak b veya daha fazla reaktif akım gerekiyorsa genellikle ceza uygular. Bu, 0,85’lik bir kosinüs değerine karşılık gelir.

 

Reaktif Güç ve Yenilenebilirler

Reaktif güç, değişen enerji ağlarımız için de çok önemlidir.

Birçok önemli nedenden dolayı, güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynakları, kömür ve doğal gaz gibi geleneksel enerji kaynaklarının yerini almaktadır. Ancak bunun tüm elektrik şebekesi için sonuçları olabilir.

“Yeterli dönen kütle olmadan şebekeye yenilenebilir enerjilerin eklenmesi ciddi sorunlara neden olabilir: talebi arza geri getirmek için belirli alanlarda kesintiler; Renewable Energy World’den Archie Robb, “şebeke ataleti” ilkesini ve bunun yenilenebilir enerjiye geçişte reaktif gücü yönetmeye nasıl uygulandığını açıklayarak, “ve büyük enerji santralleri aşırı yüklenmeyi önlemek için şebekeden çıkarılıyor” diye yazıyor. Şebekeden farklı olarak, aktif ve reaktif gücün mikro yönetimine olan ihtiyaç artar.

 

Bir sonraki yazımızı merak ediyor veya okumak istiyorsanız tıklayın.

Elanur OKTAY
Elanur OKTAY
4 yıldır Türkçe ve İngilizce olarak profesyonel olarak makaleler yazıyorum. Yurt dışında bu işin ehli olan uzmanlardan SEO, Wordpress SEO, Seo Uyumlu makale ile ilgili eğitimler aldım. Bu eğitimleri ise harmanlayıp makalelerime aktardım. Boş zamanlarımda kitap okumayı, spor yapmayı seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir