Sürücü Nedir? | Nasıl Çalışır?
Nisan 2, 2019
Tristör Nedir? | Nerelerde Kullanılır?
Nisan 4, 2019
Tümünü göster

Sürücü ile Soft Starter Arasındaki Farklar Nelerdir?

surucu_ile_sof tstarter

Merhabalar, önceki yazılarımızda Soft Starter Nedir, Nasıl Çalışır ve Sürücü Nedir, Nasıl Çalışır konularına değinmiştik. Aslında her iki konu içeriğini incelediğinizde bu iki endüstriyel cihazın birbirleri arasındaki farkları görmeniz mümkündür. Bu yazımızda özet halinde bu iki cihazın farklarına değinmeyi bilgiye erişilebilirliği kolaylaştırmak adına uygun gördük 🙂 Bize göre endüstriyel sahada kullanılan iki sistem arasındaki farkın bilinmesi önem arz etmektedir.

Kontaktörlü Sistemler ile farkları


Sürücü ve soft starterler tercih edilmeden önce sıklıkla kullanılan eski sistem kontaktör sistemleriydi. Yol verilmek istenen motor çalışma değerlerine uygun kontaktörler seçilerek motora yıldız-üçgen bağlantı yapmak kaydı ile yol verme işlemi yapılırdı. Günümüzde kontaktör yardımı ile yıldız üçgen bağlantı şekli hala kullanılmaktadır. Küçük ölçekli motorlar için sürücü ve soft starterlerden daha fazla tercih edilme sebebi maliyetin daha düşük olmasıdır.Ancak motor çalışma değerleri yükseldikce, kullanılması gereken kontaktörlerinde güç ve ebat olarak büyüdüğünü bu sebeple maliyetlerinin çok daha fazla olduğu görülmektedir. Bu maliyete kontaktör bakım maliyetleri ve gereksinimide eklendiğinde ortaya çok büyük paralar çıktığını söyleyebiliriz. Bu gibi sürekli maliyet arttıran durumlar işletmeler tarafından benimsenmektedir.

Bir diğer husus yıldız-üçgen bağlı motorlar ilk yol verildiği zaman enerji verimliliği düşünülürse motorun rampa değerini aşıncaya kadar çektiği yüksek akım belkide bir yıllık periyod içerisinde masrafları 2 ye katlayacaktır.

Sürücü ve sof starterlerin kontaktör sistemleri ile arasındaki farklara değinirsek, bu sistemler kontaktörden farklı olarak enerji tasarufu sağladığı, büyük ölçekli motorlarda kontaktörlere nazaran uzun vadede kendilerini amorti bile edebileceklerinden işletmelerce sıklıkla tercih edilmektedirler.

Sürücü ve Soft starter


Sürücü ile Soft Starter Arasındaki can alıcı fark,


Sürücüler (Driver) Hız kontrolü istenen yerlerde tercih edilir. Sürücü bağlı bir motor istenildiği an hızı ve yönü değiştirilebilir,
Soft starter (Yumuşak Yol Verici) ise adından anlaşılacağı gibi motora belirlenen bir rampa değerinde hareket verip aynı rampa değerinde durdurmaya yarar. Soft starter ile yol verilmiş bir sürücüde hareket halinde iken hız ve yön değiştirilemez.

Editör
Editör
Elektronik sevdam küçük yaşta babamın tamir atölyesinde başladı. Uzun süredir ise endüstriyel sistemlerin elektronik kartlarını ve alçak gerilim yüksek güçlü motor sürücülerinin tamirlerini keyif alarak yapıyorm. Ayrıca araştırıyor, öğreniyor, uyguluyor ve yenileniyorum. Adana 82 tipik boğayım :)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir