Kapasitif Yük
Ocak 9, 2023
Omik Yük
Ocak 15, 2023
Tümünü göster

Endüktif Yük

Endüktif yük örneklerini, endüktif yüke göre özelliklerini ve enerji tüketimini biliyoruz. Üç tür doğal elektrik yükü vardır – 1. Dirençli yük 2. Endüktif yük 3. Kapasitif yük. Endüktif yükler, tüm elektrik mühendisliği alanında en fazla enerji tüketen yüklerdir.

 

Endüktif Yük Nedir?

Endüktif yük basitçe söylemek gerekirse, endüktans veya elektromanyetizma üretmek için elektrik tüketen bir elektrik yüküne endüktif yük denir. Buna endüktif yükün basit bir tanımı denilebilir. Endüktif bir yük, elektrik enerjisini, elektrik motorlarında olduğu gibi, mekanik enerji olarak kullanılan, esas olarak manyetik enerjiye dönüştürür. Endüktif yük, kullanılan güç kaynağının türüne bağlı olarak endüktansın etkisini gösterir, dirençli yük gibi fiziksel özelliklere bağlı değildir. Unutmayın ki neredeyse hiç saf endüktif yük yoktur çünkü her manyetik bobinin fiziksel yapısı ve yapıldığı malzeme nedeniyle bir direnci vardır.

 

Endüktif Yük Örnekleri

Endüktif yükün o kadar fazla örneği vardır:
 • Elektrik Motoru (yaygın olarak bilinen endüktif yük)
 • Röle
 • Solenoid
 • Çamaşır makinası
 • Elektrikli Fanlar
 • Endüktör
 • Manyetik bobinlere sahip herhangi bir yük

 

Endüktif Yük Özellikleri

 1. İdeal bir endüktif yük sıfır dirence sahiptir, ancak pratikte bu mümkün değildir.
 2. Endüktif bir yük hem aktif hem de reaktif güç tüketir.
 3. Endüktif bir yük tarafından tüketilen akım her zaman yüke uygulanan voltajdan daha azdır.
 4. Saf endüktif yük, sıfır gecikmeli güç faktörüne neden olur, ancak saf endüktif yük diye bir şey olmadığından, endüktif yük gecikmeli güç faktörüne neden olur.
 5. Endüktif yük AC ve DC için aynı etkiyi göstermez, aslında DC endüktansı yoktur.
 6. Endüktif bir yük, elektrik enerjisini bir alan şeklinde depolayabilir ve enerjiyi devreye veya kaynağa geri döndürebilir.
 7. Tamamen endüktif bir yük, elektrik enerjisini dağıtmaz veya israf etmez.
 8. Tamamen endüktif bir yük sıfır iç dirence sahiptir ve elektrik enerjisini manyetik enerjiye dönüştürür.
 9. Endüktif yükler farklı olabilir, örneğin elektrik motorları farklı yük varyasyonları için farklı akımlar çeker.

 

Endüktif Yük Güç Tüketimi

Endüktif yük hem aktif hem de reaktif güç tüketir. Endüktif yük tarafından ne kadar gerçek faydalı güç ve enerji tüketildiğini hesaplamak için aktif güce ihtiyaç vardır.

Endüktif yükün efektif gücü için formül P = VIcosΦ’dir, burada P = güç, V = voltaj, I = akım ve cosΦ = güç faktörü

Reaktif gücü hesaplamak için, sistemin ne kadar gereksiz güç kullandığını bilmek gerekir. endüktif yük tüketir. Boşa harcanan gücün, gücün boşa harcandığı anlamına gelmediğini unutmayın, boşa harcanan güç, manyetik alan biçimindeki endüktif bir yükü depolamak için kullanılan güç miktarının yararlı işler için kullanılmadığı anlamına gelir.

Endüktif yükün reaktif gücü için formül Q = VIsinΦ

Endüktif Yükün Uygulamaları

 1. Endüktif yük, elektriği mekanik enerjiye dönüştüren bir elektrik motoru olarak su pompalama, fanlar, musluklar gibi çeşitli uygulamalarda kullanılır.
 2. Endüktif yükün başka bir örneği, aktüatör olarak bir solenoid kullanılır.
 3. Endüktif yük, elektromıknatıs kaldırma, algılama, kontrol vb. için kullanılır.

 

Dirençli Yük Nedir

En yaygın yük bankaları dirençli yük hücreleri kullanır. Empedans, yük bankası hücre iletkenlerinden akım aktığında, ısı üreterek ve güç kaynağına karşılık gelen bir elektrik yükü yerleştirdiğinde oluşur. Dirençli yük hücreleri, 1 güç faktörü ile kesin miktarda şarj üretebilir.

Dirençli yük hücreleri, aşırı ısınmayı önlemek için hızla uzaklaştırılması gereken büyük miktarda ısı üretir. Bu nedenle yük bankaları, direnç elemanlarını soğutmak için ayrı bir güç kaynağı devresi ve bir veya daha fazla fan ile elde edilen basınçlı hava kullanır. Genellikle bir dizel motor olan bir elektrik santralinin yüklenmesi yakıt, egzoz, soğutma ve diğer sistemlerdeki sorunları belirleyebilir. Dirençli elemanlar birim güç faktöründe çalıştıkları için güç kaynağının ürettiği reaktif gücü test etmezler.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Endüktif yükün özellikleri nelerdir?

Endüktif yükler gecikmeli (akım gecikmeli gerilim). Bir DC devresinde, endüktif bir yük, akımın akmasına ve enerjinin bobinde depolanmasına izin verir ve akım, voltajın gerisinde kalır. Bir AC devresinde, akımın fazı gerilim fazının (beslemeye göre) gerisinde kalır ve faz çeyrek döngüden (veya 90 dereceden) fazla geciktirilemez.

Endüktif yükler nelerdir?

Işık yaymak için basınçlı gaz kullanan lambalar (gün ışığı lambaları, yüksek basınçlı sodyum lambaları veya HPS lambaları, cıvalı lambalar, metal halide lambaları vb.) ve yüksek motorlu elektrikli ekipman (motor ekipmanı gibi). , kompresörler, röleler vb.).

 

Bir sonraki yazımızı okumak için tıklayın.

Elanur OKTAY
Elanur OKTAY
4 yıldır Türkçe ve İngilizce olarak profesyonel olarak makaleler yazıyorum. Yurt dışında bu işin ehli olan uzmanlardan SEO, Wordpress SEO, Seo Uyumlu makale ile ilgili eğitimler aldım. Bu eğitimleri ise harmanlayıp makalelerime aktardım. Boş zamanlarımda kitap okumayı, spor yapmayı seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir